برند یک نام، عبارت، طرح، نماد یا هر ویژگی دیگری است که مشخص‌کننده ی خدمات یا فروشنده ی محصولی خاص باشد که به وسیله ی  آن از دیگر محصولات و خدمات مشابه متمایز می‌ شود. عنوان قانونی برای برند، نشان تجاری است.برند نشانی است که باعث می شود محصول یا کالای تولید شده توسط ما از سایر رقبا جدا شود.با جهانی شدن و رشد سریع شرکتها و حتی تشابه در محصولات مصرفی و شناساندن محصول و خدمات خاص خود،وهمچنین متمایز ساختن آن ها با محصولات و خدمات سایر شرکتهای دیگری و جلوگیری از سو استفاده دیگران نیاز به ثبت برند و ثبت علامت تجاری یکی از نیازهای ضروری بوده و این یکی از عوامل موفقیت در بازارهای داخلی و جهانی است.با ثبت علامت تجاری خود در ایران  جلوی هرگونه سواستفاده غیر مجاز از محصول خود را گرفته و چنانچه کسی آن علامت را جعل نماید طبق قانون مورد مجازات قرار خواهد گرفت.

زمانی که یک شرکت آغاز به کار می کند یک نام برای خود انتخاب می کند. این نام فعالیت و مجموعه این شرکت را از سایر شرکت ها متمایز می کند. در واقع شرکت ها برای این که فعالیت خود را متمایز از سایرین نشان دهند یک برند و یا علامت برای خود انتخاب می کنند تا به آن نام و نشان شناخته شوند و تصمیم به ثبت برند می گیرند.

زمانی که یک آرم یا نماد ثبت برند می شود از طریق مراجع قانونی می توان آن را محافظت کرد و مبلغی را برای انحصار آن پرداخت. مدت زمان انحصار هر علامت تجاری قابل تمدید است و شرکت ها می توانند با پرداخت هزینه مربوطه به مراجع قانونی برند مورد نظر را برای شرکت خود تمدید کنند. این حفاظت باعث می شود تا رقبا و یا افراد متقلب نتوانند از برند شما سوء استفاده کنند و حاصل دست رنج دیگران را مایه سودآوری خود کنند.

در تمام کشورهای جهان این روند اتفاق می افتد تا از ایجاد هرگونه هرج و مرج جلوگیری شود. تمامی دفاتر ملی یا ناحیه ای مدارک مربوط به ثبت و تمدید اطلاعات برندها را نگه داری می کنند . اگر دید خود را وسیع تر کنیم یک برند نباید در هر کشوری با نام شرکتی متفاوت به ثبت برسد و برندها باید متعلق به شرکتی مشخص باشند.

برای جلوگیری از همچنین پیشامدی یک نظام بین‌المللی به نام WIPO بنا شده است که تنها با یک عهدنامه اداره می شود و از ثبت یک برند در چند کشور جلوگیری می کند. مجموعه این قوانین در سطح کشوری و بین‌ المللی تنها برای حفاظت برند از شرکت‌های می باشد که حاصل دست رنج چندساله آن ها باعث ایجاد این نام یا نماد شده است

یک برند خوب می‌تواند مانند یک میان بر در ذهن انسان در برخورد با اطلاعات بازاریابی، ساده سازی کند و تصویری مناسب از نام تجاری در ذهن مدیران  و کارکنان و نیز مشتریان و مصرف کنندگان کالا یا خدمت به وجود می‌آورد. برند باعث بروز رفتاری متمایز از سایر رفتارهایی که یک مصرف کننده دارد می‌شود.

ثبت برند و کلا داشتن یک برند کارایی متفاوتی دارد، برند می‌تواند هیجانات و عواطف مصرف کنندگان را بر انگیزد و  و فقط کافیست ذهنیت و انتظار مشتریان نسبت به کالا تامین گردد، در آن صورت وفاداری مشتری به آن محصول یا خدمات تضمین شده است.این به معنای نوعی تعهد است که  شامل آشنا شدن مشتری با محصول ،تاثیر گذار بودن نام برند و سپس ترجیح محصول است .برند مجموعه ای از تداعیات کارکردی،احساسی،عقلی و مزیت هایی است که ذهن بازار هدف را اشغال می نماید.

از مهم ترین مزایای ثبت برند برای شرکت ها می توان موارد زیر را ذکر نمود :

  • علامت تجاری باعث متفاوت بودن و خاص بودن خدمات و محصولات یک شرکت، نسبت به سایر شرکت ها می گردد.
  • علامت تجاری ، معرف رسمی و اختصاری یک شرکت محسوب می گردد.
  • ثبت علامت تجاری سبب تسریع و تسهیل بازاریابی می گردد.
  • ثبت علامت تجاری سبب کاهش هزینه های جانبی کالا یا خدمات شرکت می شود.
  • ثبت علامت تجاری سبب کاهش هزینه های معرفی و تبلیغاتی کالا یا خدمات می گردد.
  • ثبت برند تجاری و واگذاری آن به سایر شرکت ها، منبع درآمدی جدید برای شرکت خواهد بود.