موسسه غیر تجاری برای اهداف خاصی و با شرایطی مجزا از شرکت به ثبت می رسد، همانطور که از اسم موسسه غیر تجاری مشخص است، ثبت موسسات غیر تجاری تنها برای انجام امور غیر تجاری امکان پذیر است و در نتیجه نمی توان در موضوع فعالیت موسسات غیر تجاری انجام فعالیت های تجاری مانند واردات و صادرات را لحاظ کرد و همچنین موسسات غیر تجاری نمی توانند اقدام د به اخذ کارت بازرگانی بنمایند در نتیجه چنانچه تصمیم به انجام فعالیت های غیر تجاری و تجاری را بصورت توامان دارید، پیشنهاد ما برای شما ثبت شرکت است.

با استناد به آئین نامه اصلاحی ثبت تشکیلات و موسسات غیر تجاری مصوب ۱۳۳۷، در تعریف موسسه غیر تجاری باید گفت: موسسه غیر تجاری تشکیلاتی است که هدف از بوجود آمدن آن مقاصد تجاری نبوده بلکه برای امور غیر تجاری همانند امور هنری، ادبی، خدماتی، خیریه، علمی و نظایر آن تشکیل می شود و تفاوتی ندارد که هدف موسسین یا تشکیل دهندگان موسسه کسب سود و منفعت باشد یا نباشد.

 

دسته بندی موسسات غیر تجاری

 

۱- موسسه ای که هدف از تشکیل آن کسب سود و منافع و تقسیم آن بین اعضاء موسسه نباشد

۲- موسسه ای که هدف از تشکیل آن ممکن است کسب سود و منافع مادی و تقسیم آن بین اعضا موسسه یا غیر باشد. همانند تشکیلات و موسسات هنری ، حقوقی ، فنی و غیره

در صورتی که هدف از تشکیل موسسه کسب سود و منافع نباشد یعنی موسسه غیر انتفاعی باشد ، جهت ثبت آن اجازه نامه نیروی انتظامی محل ضروری است و در صورتی که هدف از تشکیل موسسه کسب سود و منافع مادی باشد یعنی موسسه انتفاعی باشد، موضوع موسسه با مدارک تحصیلی و تخصص موسسین مطابقت داده می شود و بعد از آن اجازه و دستور ثبت صادر می گردد.

 

ثبت موسسه غیر تجاری 

 

جهت ثبت موسسه غیر تجاری می بایست حداقل ۲ نفر عضو هیات مدیره موسسه باشند که لزوماً می بایست هر ۲ نفر اعم از آنکه زن باشند یا مرد دارای سن قانونی (حداقل ۱۸ سال تمام هجری شمسی) باشند ولی نیازی به ارائه گواهی عدم سو پیشینه کیفری برای اعضاء هیات مدیره وجود ندارد.

موسسه غیر تجاری به لحاظ ساختاری شباهت بسیار زیادی به شرکت با مسئولیت محدود دارد و همانند شرکت با مسئولیت محدود الزامی به حضور بازرس وجود ندارد اما اعضاء در صورت نیاز یا تمایل می توانند اقدام به انتخاب بازرس یا بازرسین نمایند.

ثبت موسسات در تهران در اداره ثبت شرکتها و موسسات غیر تجاری و در شهرستانها در صورتی احیانا هنوز اداره ثبت شرکتها و موسسات غیر تجاری وجود نداشته باشد، در اداره ثبت مرکز اصلی آن شهرستان انجام خواهد پذیرفت.

 

سرمایه مورد نیاز برای ثبت

 

همانند شرکت ها برای ثبت موسسات غیر تجاری حداقل سرمایه مورد نیاز مبلغ ۰۰۰/ ۰۰۰/ ۱ ریال است و در مورد افزایش مبلغ سرمایه، قانونگذار سقفی تعیین نکرده است.

بنابراین موسسین و تشکیل دهندگان موسسه، می توانند سرمایه ثبتی را تا هر میزان که بیشتر از حداقل مذکور باشد، انتخاب نمایند.

 

نحوه محاسبه مالیات موسسات غیر تجاری

 

نحوه حساب مالیات موسسات غیر تجاری مختلف است. مؤسسات بايستی هر ساله دفاتر قانونی (دفتر روزنامه و دفتر كل) تهيه و نسبت به پلمپ آن اقدام  نموده و حساب‌ های خود را در آن درج نمايند.

 

مدارک لازم برای ثبت موسسه

 

  1. اظهارنامه موسسه که شامل مواردی مانند نام موسسه، تابعیت، مرکز اصلی فعالیت، اسامی مؤسسین، دارایی نقدی و غیر نقدی موسسه، مراکز شعبه موسسه و موضوع فعالیت می باشد ارائه شود.
  2. مؤسس باید صورت جلسه ای که در مجمع عمومی تنظیم شده است را در دو نسخه ارائه دهد.
  3. کلیه اعضای موسسه باید کپی برابر اصل مدارک شناسایی خود را به اداره ثبت شرکت ها ارائه دهند.
  4. رسیدی که نشان دهد حق ثبت توسط مؤسس پرداخت شده است.
  5. کلیه مجوزها از طرف سازمان مربوطه مؤسسات غیر انتفاعی باید اخذ شود.
  6. در صورتی که موسسه در خارج از کشور دارای مجوزهایی می باشد و مشغول به کار است، ارائه کلیه مدارک آن نیز الزامی است.

دقت داشته باشید که ثبت این مؤسسات نیز مانند دیگر شرکت ها تنها با مراجعه به سایت ثبت شرکت ها و رعایت کردن برخی از قوانین آن ممکن می شود.

 

فواید و کاربردهای موسسات غیرتجاری

 

اگر موضوعی که برای فعالیت انتخاب کرده‌اید غیرتجاری است، حتما از قالب موسسه برای رسیدن به اهداف خود استفاده کنید. همه روزه با موسسات بسیار زیادی مواجه هستیم. برای مثال موسسات آموزشی و کمک آموزشی، یا موسسات آموزش زبان‌های خارجی. به طور کلی موسساتی که هدف از ایجاد آن‌ها استفاده از مزایای شرکت‌های تجاری نباشد. بدیهی‌است که موسسات نیز از منافع مادی استفاده می‌کنند و ممکن است حتی هدف از ایجاد آن‌ها انتفاع مادی باشد. و  در پایان سال مالی خود، سودآوری بالایی هم داشته باشند. اما هیچ‌گاه موضوع فعالیت موسسه از قالب فعالیت‌های فرهنگی و علمی و ادبی و… خارج نمی‌شود.

 

نظرات خود را با ما در میان بگذارید