امروزه با افزایش شرکت هایی که در بستر وب و فضای آنلاین کار میکنند، شناخت جایگاه خود و رقبا اهمیت ویژه ای دارد. اینکه بدانیم وب سایت ما نزد کاربران چه جایگاهی دارد به بازاریابی و بهبود وضعیت کسب و کارمان کمک زیادی خواهد کرد. الکسا ابزاری برای رتبه بندی جهانی و تحلیل میزان ترافیک سایت است و رتبه سایت ها را در مقیاس جهانی و کشوری مشخص میکند به عبارت دیگر الکسا میزان مهمان نواز بودن سایت ها را بررسی میکند و سایتی که بازدیدکننده بیشتری داشته باشد، رتبه بهتری در الکسا خواهد داشت.

رتبه بهتر به معنی داشتن رتبه پایین‌تر است و به عنوان مثال کمپانی‌های بزرگ دنیا مانند گوگل دارای رتبه تک رقمی در الکسا هستند، زیرا بازدیدکنندگان فراوانی از سراسر دنیا دارند. این سرویس در سال 1996 ایجاد شد و درحال حاضر کمپانی آمازون مالک آن است. بیش از 5000 کارمند در این کمپانی، در بخش مربوط به سرویس الکسا کار می‌کنند. آمازون علاوه بر سایت الکسا، مالک یک دستیار صوتی هوشمند به نام الکسا نیز است که به این مبحث مربوط نمی‌شود.

 

روش‌های استفاده از الکسا چیست؟

 

از الکسا به 2 روش رایج استفاده می‌شود. شما می‌توانید با نصب افزونه الکسا بر روی مرورگر و یا مراجعه به سایت الکسا از این سرویس برای بررسی وضعیت سایت‌ها استفاده کنید. در این بخش به شرح ساده این روش‌ها می‌پردازیم.

 

مراجعه به سایت الکسا

 

در روش اول برای استفاده از الکسا می‌توانید به سایت الکسا مراجعه کنید. در قسمت پایین صفحه آدرس سایت مورد نظر خود را نوشته و نتایج حاصل را ببینید. توجه کنید که نتایج الکسا معمولا حاصل بررسی فعالیت‌های 3 ماه اخیر سال است. به عنوان مثال سایت گوگل را بررسی می‌کنیم.

امار گوگل در الکسا چیست؟

 الکسا علاوه بر آمار بازدیدی سایت، جزئیات نسبتا خوبی از وضعیت سایت و کاربران آن در اختیارتان قرار می‌دهد که در بهینه سازی سایت (SEO) می‌تواند بسیار مفید باشد. در تصویر زیر برای اینکه متوجه شوید رتبه جهانی سایت شما در الکسا چیست عدد بالا سمت چپ را ببینید. اما در بخش پایینی می‌توانید با انتخاب کشور مورد نظر، رتبه الکسا سایت را در یک کشور نیز مشاهده کنید.

البته اگر آمار بازدید سایت در مکان‌های مختلف دارای پراکندگی زیادی باشد ممکن است الکسا نتواند به بازدید سایت در آن منطقه رتبه ای بدهد. همان طور که قابل مشاهده می‌باشد رتبه الکسا برای سایت گوگل در جهان و در آمریکا 1 است. میزان تغییرات منحنی موجود در شکل نشان دهنده پیشرفت و یا پسرفت در الکسا است که طبق این گزارش برای سایتی مانند گوگل همواره یکسان بوده است.

جایگاه گوگل در الکسا چیست

این تنها بخشی از نتایجی است که الکسا برای شما جمع آوری می‌کند. بررسی کلمات کلیدی، تعیین مکان‌های جغرافیایی که سایت در آن‌ها پر استفاده است، شاخص‌های عملکردی سایت مانند نرخ پرش (Bounce Rate)، میزان بازدید هر صفحه از جمله اطلاعاتی هستند که الکسا در اختیارتان قرار می‌دهد اما معمولا در رتبه دهی استفاده نمی‌شوند.

 

نصب افزونه الکسا

 

یک روش دیگر برای استفاده از الکسا، نصب آن بر روی مرورگر است. این افزونه در حال حاضر در مرورگرهای کروم (Chrome) و فایر فاکس (Fire Fox) قابل استفاده است. اگر نمی‌دانید روش دانلود افزونه الکسا چیست با مراجعه به این بخش از سایت الکسا می‌توانید این افزونه را متناسب با مرورگر خود دانلود کنید.

روش دانلود الکسا چیست

با نصب این افزونه تنها کافی است به سایت مورد نظر بروید و با کلیک کردن بر روی آیکون الکسا در بالای صفحه، اطلاعات مربوطه را ببینید. رتبه الکسا مربوط به سایت در جهان و ایران، سرعت سایت و غیره از جمله اطلاعات قابل مشاهده هستند. تصویر زیر مربوط به سایت سون لرن است که در حال حاضر رتبه 346 را در ایران دارد.

رتبه سایت در الکسا

 

روش‌های بهبود رتبه سایت در الکسا چیست؟

 

هرفعالیتی که در افزایش ترافیک سایت شما موثر باشد باعث بهبود رتبه الکسا می‌شود. بهبود سئو سایت، لینک دهی داخلی و خارجی مناسب، بهبود مطالب وبلاگ و صفحات فرود و هرکاری که مخاطبان را به سایت جذب کند در نتایج الکسا موثر است. توجه کنید که رتبه الکسا به طور مرتب تغییر می‌کند و برای رسیدن به یک رتبه خوب، باید همواره به وضعیت سایت و عوامل مخاطبان توجه کنید.

 

اهمیت رتبه الکسا در تبلیغات و سئو چیست؟

 

داشتن یک رتبه خوب در الکسا تاثیر زیادی در افزایش اعتبار سایت و در نتیجه گرفتن ریپورتاژ آگهی دارد. ریپورتاژ اگهی یکی از تکنیک‌های بازاریابی و به این معنی است که شما به وسیله یک مطلب تبلیغاتی، لینک سایت خود را در سایت‌های پربازدید می‌گذارید تا ترافیک سایت و تعداد مشتریان خود را افزایش دهید. بعضی از سایت هایی که رتبه خوبی در الکسا دارند از سایر شرکت‌ها ریپورتاژ آگهی می‌پذیرند.

کاربران نیز با مشاهده یک اگهی در سایتی معتبر، ممکن است به بازدید از آن لینک و استفاده از خدمات آن شرکت ترغیب شوند که این کار در نهایت باعث بهبود رتبه الکسا و فروش سایت تبلیغ شده می‌شود. مسئله ای که علاوه بر مدیران شرکت، برای سئوکارها نیز اهمیت زیادی دارد و به همین دلیل معمولا برای بهبود رتبه الکسا تلاش زیادی می‌کنند.

 

آیا الکسا غیرقابل اعتماد است؟

 

اهمیت استفاده از الکسا چیست

یکی از اشتباهاتی که درباره الکسا وجود دارد این است که اگر افزونه الکسا را روی مرورگر خود نصب نکنید، بازدید شما در تعیین رتبه الکسا برای سایت‌ها نقشی ندارد. به عبارت دیگر رتبه بندی الکسا فقط با استفاده از آمار بازدید کاربرانی است که این افزونه را نصب کرده اند. اما این تصور اشتباه است زیرا علاوه بر نصب افزونه الکسا، راه دیگری برای گزارش گرفتن از میزان بازدیدهای سایت وجود دارد. شما می‌توانید با گذاشتن قطعه کد مخصوص الکسا در سایت خود، فارغ از اینکه کاربران سایت این افزونه را دارند یا نه، آمار بازدیدکنندگان را به دست آورید. این افزونه درحال حاضر یکی از پر استفاده‌ترین سرویس‌های رتبه دهی محسوب می‌شود و تلاش شده که آمار تخمینی آن برای سایت‌ها کاربردی و دقیق باشد.

 

جمع بندی

 

بسیاری از سئوکارها بهبود رتبه الکسا را در بهبود فروش و معرفی سایت موثر می‌دانند و در بازه‌های زمانی مختلف برای کاهش آن برنامه ریزی می‌کنند. بنابراین می‌توان گفت رتبه الکسا باعث انگیزه بخشیدن و تلاش بیشتر تیم‌های سئو برای ارتقا دادن سایت می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم در صورتی که هنوز از الکسا استفاده نمی‌کنید هرچه زودتر این افزونه را نصب کنید تا تا در آمارهای الکسا سهیم باشید. به ما بگویید زمانی که این مطلب را می‌خوانید رتبه سون لرن در الکسا چیست