ایمیل مارکتینگ (Email Marketing) یکی از تکنیک های قدیمی بازاریابی است که با عمر نسبتا زیاد نسبت به سایر روشهای بازاریابی دیجیتال، هنوز هم محبوبیت زیادی بین مردم و صاحبان کسب و کار دارد. به کمک ایمیل مارکتینگ کارهای مختلفی انجام میشود. مثلا یک شرکت برای معرفی محصولات و خدمات خود از این روش استفاده می‌کند یا یک شرکت دیگر برای ارتباط با مشتریان بالقوه یا نگهداری مشتریان فعلی خود سراغ ایمیل مارکتینگ می‌رود. همینطور ایمیل بستر مناسبی برای ارائه کدهای تخفیف است و بسیاری از کدهای تخفیف از طریق ایمیل ارسال می‌شوند. در واقع ایمیل مارکتینگ به تمام روش‌های ارتباطی با مشتری به کمک ایمیل گفته می‌شود.

 

تا چند وقت قبل که ایمیل به اندازه امروز محبوب نبود و هر کسی یک ایمیل شخصی برای خودش نداشت، کسب و کارها مجبور بودند سراغ روش هایی مثل پست، تلفن و غیره بروند. اما این روش‌ها به جز گران بودن مشکلات دیگری هم داشتند. ایمیل مارکتینگ یکی از ارزان‌ترین و به صرفه‌ترین روش‌های بازاریابی به حساب می‌آید. در واقع شما در بسیاری از مواقع به صورت کاملا رایگان یا با پرداخت هزینه اندک می‌توانید کمپین خود را پیاده سازی کنید.

 

بعضی از افراد فکر می‌کنند دیگر عمر ایمیل مارکتینگ به سر رسیده و به درد همان دهه 90 میلادی می‌خورد که به شدت بازار ایمیل شخصی داغ بود. اما این طرز فکر کاملا اشتباه است. ایمیل مارکتینگ طی این سال‌ها در حال رشد و تکامل بوده و به نظر بسیاری از بازاریابان دیجیتال حتی محبوبیت آن بیشتر از قبل هم شده است.

ایمیل‌های کاربران چطور جمع می‌شوند؟

 

آیا ایمیل مارکتینگ هنوز هم می‌تواند تاثیرگذار باشد؟

 

در ایمیل مارکتینگ یک محتوای آماده به طور خودکار برای تعداد انبوهی از ایمیل‌ها که در یک لیست قرار دارند فرستاده می‌شود. خیلی مهم است که این لیست برای خود ما باشد و آن را از جایی نخریده باشیم. احتمالا سایت‌های مختلفی را دیده اید که با دریافت ایمیل، شما را عضو خبرنامه خود می‌کنند؟ این یکی از راه‌های دریافت ایمیل از کاربران سایت است. یا بعضی از سایت‌ها پیشنهادهای جذاب ( و صددرصد واقعی! ) به کاربران خود می‌دهند تا آنها را ترغیب به ثبت آدرس ایمیل کنند. بعضی از این پیشنهادها که احتمالا قبلا هم آنها را دیده اید چنین چیزهایی هستند:

 

    ارائه کد تخفیف ( از 10 تا 90%! )

    ارائه یک کتاب الکترونیکی رایگان که لینک آن برای کاربر ایمیل می‌شود

    ارائه یک محتوای آموزشی رایگان مثل ویدئو یا پادکست

    در حالت کلی ارائه یک چیز باارزش که کاربر حاضر باشد به خاطر آن ایمیل خود را در اختیار شما قرار دهد

 

فرق بانک ایمیل با لیست ایمیل را بدانید

 

تمام روش‌های بالا برای ساخت یک لیست ایمیل باارزش انجام می‌شود. لیستی که با تلاش شما ساخته می‌شود. اما بانک ایمیل چیست؟ درباره لقمه آماده چقدر می‌دانید؟ بانک ایمیل همان لقمه آماده است که متاسفانه هیچ فایده ای هم برای کسب و کار ما نخواهد داشت. برای شفاف‌تر شدن موضوع بهتر است توضیحی کوتاهی درباره تفاوت اسپم و ایمیل بدهم.

 

در داشبورد ایمیل خود یک بخشی به نام اسپم (Spam) دارید. شاید تا امروز خیلی به آن توجه نکرده باشید و فقط برای پیدا کردن یک ایمیل خاص سری به آن بخش زده باشید. اما باید بدانید که همین اسپم مدت هاست که بلای جان ایمیل و شبکه اینترنت شده و ذهنیت مردم را نسبت به ایمیل مارکتینگ خراب کرده است.

 

اسپم عبارت است از ارسال ایمیل ناخواسته به یک لیست ناخواسته، در صورتی که ایمیل مارکتینگ عبارت است از ارسال هدفمند یک سری ایمیل به یک سری افراد مرتبط و علاقه مند. تا جای ممکن از خرید بانک ایمیل خودداری کرده و سعی کنید با ارائه سرویس‌های خلاقانه ایمیل کاربران را جمع کنید.

ایمیل مارکتینگ چه مزایایی دارد؟

 

ایمیل مارکتینگ چه مزایایی دارد؟

 

می دانید 94% کاربران اینترنت از ایمیل استفاده می‌کنند؟ خب حیف است اگر این بازار بزرگ را از دست بدهیم. بسیاری از مشتریان ما ممکن است در شبکه‌های اجتماعی (Social Media) حضور نداشته باشند اما به احتمال خیلی زیاد ایمیل دارند. یکی دیگر از مزایای ایمیل مارکتینگ هزینه بسیار کم و گاهی رایگان این سرویس است که به شما کمک می‌کند بدون صرف هزینه زیاد، کمپین خود را مدیریت کنید.

 

اگر محیط زیست را دوست دارید باید بدانید که ایمیل رابطه بسیار خوبی با طبیعت دارد. بعد از ظهور ایمیل هزاران هزار درخت از قطع شدن نجات پیدا کردند. یکی از مزایای فوق العاده جالب ایمیل مارکتینگ توانایی تحلیل کامل کمپین و محاسبه بازگشت سرمایه است. شما به راحتی می‌توانید بفهمید چه کسانی ایمیل ارسالی شما را باز کرده اند، چه کسانی روی لینک ارسالی شما کلیک کرده اند و در حالت کلی می‌توانید اطلاعات بسیار مفیدی از رفتار کاربران کسب کنید.

 

از آنجایی که بیشتر افراد ایمیل خود را روی گوشی موبایل خود Set می‌کنند، ایمیل مارکتینگ می‌تواند گزینه بهتری نسبت به SMS Marketing باشد. چون ارسال پیامک انبوه هم هزینه بیشتری دارد، هم محدود به کاربران موبایل بوده و باعث می‌شود شما کاربران دسکتاپ را از دست بدهید.

چه نرم افزارها و سرویس‌های تحت وبی برای ایمیل مارکتینگ استفاده می‌شوند؟

 

نرم افزارها و ابزارهای خودکارسازی بسیار متنوعی برای استفاده در ایمیل مارکتینگ وجود دارند. برای مثال MailChimp و Constant Contact از معروف‌ترین سرویس‌های ارسال ایمیل انبوه هستند. اکثر سرویس‌های معروف برای سیستم‌های مدیریت محتوایی مثل وردپرس یا جوملا که کاربران زیادی دارند، افزونه (Plugin) ارائه کرده اند تا بتوانید از پنل مدیریت سایت خود ایمیل‌های ارسالی را مدیریت کنید. در ادامه لیستی از معروف‌ترین سرویس‌های مدیریت و ارسال ایمیل را مشاهده می‌کنید:

 

    MailChimp

    MailerLite

    Constant Contact

    SendInBlue

    ConvertKit

    Drip

    AWeber

    و ...